2. Eli Sıfırından Pahalı Otomobiller. Fiyatlar Neden Arttı?

#ikincieloto #sıfırotomobil #2.el
Mesut Abi'ye otomobille ilgili tüm sorularınızı sadece http://www.mesutabi.com/destek adresinden gönderebilirsiniz.

Daha fazla insanın bilgilenmesini istiyorsanız, bu videoyu paylaşın.
Beğendiyseniz beğen tuşuna basın.
Abone değilseniz aramıza katılın.
Aboneyseniz bildirimleri açmayı unutmayın.

Arkadaşlar, ikinci el analiz serimizin ilk videosunu çok beğendiniz ve devamı için bize cesaret verdiniz. Şimdi çok daha ilginizi çekecek bir video geliyor; İkinci el fiyatları sıfırından pahalı 10 otomobil.

Araçları listelemeye geçmeden önce, Türkiye tarihinde ilk kez gördüğümüz ikinci el fiyatlarının sıfırı geçmesi olayının sebeplerini açıklayacağım arkadaşlar. Sanırım bu hepinizin merak ettiği bir konu. Ben merak etmiyorum diyenler, bu kısmı atlayarak, izlemeye direkt listeden başlayabilir. Bu arada Mesut Abinize ve sevdiklerinize destek olmayı unutmayın diye hatırlatmamızı da yapalım. Abone olarak, beğenerek kanalımıza, daha çok kişiyle paylaşıp bu bilgileri ulaştırarak sevdiklerinize destek olun sevgili arkadaşlarım.


Evet, Türkiye gerçekten bir ilki yaşıyor; tarihinde ilk kez ikinci el otomobillerin fiyatı sıfırdan pahalı hale geldi. Böyle bir şey olabilir mi? Oldu. Peki, nasıl oldu?
Geçtiğimiz yıl otomotiv sektörü yıla çok kötü başladı, döviz kurlarındaki ani yükselmenin sebep olduğu fiyat artışına, taşıt kredilerindeki yüksek faiz de eşlik edince, tüketiciler sıfır km araç alımını bırakıp ikinci ele yöneldi. Sektörün CEO, Genel Müdür düzeyindeki yöneticileri basına yıl sonu tahminiyle ilgili açıklama yaptılar. Kendi ayaklarına sıkarcasına, sanki işleri araba satmak değil de durumdan vazife çıkarıp siyaset yapmakmış gibi 2019’un çok kötü geçeceğini, otomotiv sektörü için en kötü yıl olacağını, 300-350 binden fazla araç satılamayacağını anlattılar. Ben o günlerde, bu söylediklerinin bir öngörüsüzlük olduğunu, 2019’da araç satışlarının 450 bini bulacağını, hatta geçebileceğini, yanlış tahmin sebebiyle yanlış stok ve tedarik planı yapan markaların yılı kaybedeceğini söyledim, yazdım. Yazdıklarım sosyal medya hesaplarımda aynen duruyor. Benimle dalga geçen oldu, iktidara arka çıktığımı bile iddia ettiler. Oysa Mesut Abi onların tanımadığı, tanımak için herhangi bir çaba da göstermediği Türk insanını çok iyi tanıyordu. Üstelemedim; sene sonunda görüşürüz dedim.
Peki, ne oldu? Son 10 yıldır yaptığı tüm tahminler gibi Mesut Abi bunda da haklı çıktı. 2019’da Otomobil ve hafif ticari araç satışları 480 bini geçti. Eğer doğru tedarik planı yapsalardı bu sayı çok daha fazla olacaktı. Distribütörlerin tedarik planı demek, fabrikaların üretim planı anlamına geliyor. Sen korkak davranıp yanlış tahminle daha az araç istersen, fabrika da sana istediğin kadarını verir. Yani dereyi geçerken at değiştirme şansın, pazar bizim tahminlerimizin üstüne çıktı, bana daha çok araç verin deme lüksün yok. İstesen de alamazsın. Eeee, 2019’un kötü gideceğini düşünen birinin, “mucize olacak 2020 uçacak” diye tahminde bulunup, fabrikaya daha çok sipariş vereceğini mi sanıyorsunuz? Tabii ki hayır. 2019’un son aylarında devlet bankalarının faizleri düşürmesiyle oluşan aşırı talebe rağmen, kıymeti kendinden menkul bu yöneticiler, “2020 için iyimseriz, satışlar 550 bini bulur” gibi açıklamalar yaptılar. Ben yine onlara hitaben “korkaklığı bırakın, 2020’de 700 bin araç satılır, ona göre planlarınızı yapın” diye uyardım. Bana yine güldüler. Sene sonunda ortadan sıvışmazlarsa bir çift sözüm olacak kendilerine.

Evet, arkadaşlar, ikinci el araç fiyatlarının sıfırı geçmesinde ana sebep bu öngörü yoksunu yöneticiler. Vatandaş araba almak istiyor, gidip yetkili satıcının kapısına dayanıyor. Satıcı 3 ay sonraya teslimat günü veriyor. Sen olsan bekler misin? Beklemiyor ve temiz bir ikinci el bulursa onu alıyor. Şimdi öngöremedikleri yoğun talebe araç yetiştirmek için bu yöneticiler çırpınıyor ama nafile. Anadolu’da bir söz vardır; Eskiden gerekti tımar, öldü eşşek, kaldı semer diye. Mesut Abinize kulak asmaz, zamanı ıskalarsanız, şimdi böyle yırtınırsınız.

http://www.mesutabi.com
https://www.facebook.com/otomobilinmesutabisi
https://twitter.com/OtoMesutAbi
Instagram: otomobilinmesutabisi
https://otoboni.com/otomobilinmesutabisi
DETAIL_ADS