Clio 4: İkinci el almak mantıklı mı? Artıları, eksileri, kronik sorunları

#TUVSUDDExpert #renaultclio #clio

Araba Değer Endeksi projesi kapsamında Renault Clio 4 ve 4.5 inceledim. İkinci el Renault Clio alınır mı? Artıları, eksileri, kronik sorunları neler? Araba Değer Endeksi'nden kaç puan aldı? İkinci el piyasası nasıl? İkinci el bir Renault Clio alırken nelere dikkat edilmeli?

Önceki video : https://www.youtube.com/watch?v=pnPDv358YS4

Google Play: Araba Değer Endeksi
Apple App Store: Araba Değer Endeksi
web: https://www.arabadegerendeksi.com
TÜV SÜD D-Expert: https://www.d-expert.com.tr

İkinci el değerlendirme videoları tüm hızıyla devam ediyor arkadaşlar, tabii sizin istekleriniz doğrultusunda. İşte şimdi de sizin incelenmesini çok istediğiniz bir başka otomobil var: Renault Clio 4 ve 4.5.

1990 yılından beri üretimde ve geçtiğimiz günlerde beşinci nesil Clio da yollarımıza çıktı. Yanımda gördüğünüz dördüncü nesil Clio, kendi tarihinin en başarılı modellerinden biri. 30 yılda 15 milyondan fazla Clio üretildi, bunun yaklaşık 2,5 milyonu dördüncü nesil Clio oldu. Clio, geçtiğimiz yıl Volkswagen Polo’yu geçerek, B-HB segmentinde Renault’ya şampiyonluğu getirdi. Hatta tüm segmentler toplamında, Avrupa’da Volkswagen Golf’ten sonra en çok satan ikinci otomobil olma başarısı gösterdi. Bu arada şu küçük bilgiyi de size aktarayım arkadaşlar. Clio, Japonya’da Paris’in antik çağdaki adı olan Lutecia ismiyle satılıyor. Çünkü Honda 1984 yılında Clio ismini kendi üzerine tescil ettirmiş. Bir model olarak değil, satış ağı olarak Clio ismini kullandığı için sadece Japonya’da tescil almış.

Lansmanı 2012 yılında yapılan Clio 4, ülkemizde de aynı yıl satılmaya başlandı. Hatta Türkiye’de, Bursa’daki Oyak Renault fabrikasında üretildiği için pek çok ülkeden önce bizde piyasaya çıktı. Bursa’yla birlikte Fransa’daki Flins fabrikasında, Slovenya Novo Mesto’da ve Cezayir’deki Oran fabrikalarında da üretimi gerçekleştirilen Clio 4, satışta kaldığı 7 yılın altısında Türkiye’de en çok satan HB model olarak tarihe geçti. Bununla da kalmadı, 2019 yılında tüm segmentlerde ağabeyi Megane Sedan’ı aşarak, Egea’dan sonra Türkiye’nin en çok satan otomobili oldu.

Clio 4, üçü benzinli ikisi dizel 5 motora sahip, ama yedi yıllık ömrü boyunca yaklaşık 230 bin adet satılan dördüncü nesil Clio’nun dörtte üçü, yani %75’i 1.5 dCi dizel motorla satın alındı. Bu arada demin rakamları verirken söylemeyi unuttum. Yedi yıl boyunca üretilen ve 134 ülkede satılan, 2,5 milyona yakın Clio 4’ün yaklaşık 10’da biri Türkiye’de satıldı. Bu çok büyük bir oran.

Benzinli motorlar, 90 beygir gücünde turbo destekli 0.9 TCe’yle başlıyor ve 75 beygir atmosferik, 120 beygir turbo olmak üzere 1.2 ile devam ediyor. Bu 1.2 motorlar, sırasıyla biri oldukça yavaş, diğeri hayli pahalı. O yüzden en çok tercih edilen motor 1.5 dCi dizel. Onda da iki farklı güç seçeneği var; 75 ve 90 beygir.

0.9 TCe, atmosferik 1.2 benzinli ve 75 beygirlik 1.5 dizelde otomatik şanzıman seçeneği yok, bu üç motoru sadece 5 ileri manuel vitesle alabiliyorsunuz. 1.2 turbo ve 90 beygirlik 1.5 dizeliyse hem 5 ileri manuel hem de 6 ileri EDC otomatikle bulmak mümkün.

Clio 4’ün en önemli artısı, hiç kuşkusuz, sınıfında en çekici tasarıma sahip otomobillerin başında gelmesi. Mazda’dan ayrılıp Renault’ya geçen Hollandalı tasarımcı Lavrıns fan den Ackır’ın yeni işindeki ilk tasarımı olan Clio 4, aynı zamanda Renault model serisinin yeni görsel kimliğini haber veren ilk model oldu.

Clio 4, başka ilkleri de beraberinde getirdi. Otomobil alanında dünyada ilk defa “bas refleks” ses teknolojisi Clio 4’te kullanıldı. Yine Clio 4, eller serbest park sistemi Easy Park Assist gibi yeni, üst düzey ekipmanlarla dikkat çekti.

Tasarımının yanı sıra, yedek parçasının uygun fiyatlı ve bol, servisinin yaygın olması Clio 4’ü HB sınıfta liderliğe taşıyan önemli etkenler, buna ikinci eldeki performansını da ekleyelim. Tabii, rekabetçi fiyatı ve düşük işletme maliyetini de unutmayalım.

4 farklı iç mekan tasarımıyla kişiselleştirilme imkanı sunan Clio’da giriş paketinden itibaren sunulan anahtarsız giriş ve çalıştırma, Touch paketinde sunulan multimedya ekranı, navigasyon ve bluetooth özelliği onu iddialı hale getiriyor. Icon paketiyse sınıf değerlerinin üstünde bir donanım seviyesi sunarak, iddiasını bir kat daha artırıyor...

Mesut Abi'ye otomobille ilgili tüm sorularınızı sadece http://www.mesutabi.com/destek adresinden gönderebilirsiniz.

Daha fazla insanın bilgilenmesini istiyorsanız, bu videoyu paylaşın.
Beğendiyseniz beğen tuşuna basın.
Abone değilseniz aramıza katılın.
Aboneyseniz bildirimleri açmayı unutmayın.

http://www.mesutabi.com
https://www.facebook.com/otomobilinmesutabisi
https://twitter.com/OtoMesutAbi
Instagram: otomobilinmesutabisi
https://otoboni.com/otomobilinmesutabisi
DETAIL_ADS