Dizel Şahin Taksi | 1.800.000km | KM Canavarları

KM Canavarları serimiz sizlerden gelen yoğun izlenme ve milyon kilometrelik takipçi araçları ile tam gaz devam ediyor. Serimizde daha önce; Skoda Favorit, Renault TIR ve Ford Granada gibi milyonluk araçları incelemiş, sahiplerinin tecrübelerini sizlere aktarmıştık. Şimdi ise çok daha genele hitap bir model ile birlikteyiz. Hem de birçok kişinin varlığından bile haberdar olmadığı dizel Şahin ile.

Şüphesiz Tofaş Kuş Serisi, Türkiye tarihine damga vurmuş otomobillerin başında geliyor. 90'lı yıllarda yoğun bir şekilde kullanılan araçlar, makul fiyatı, kolay ve ucuz parça temini, LPG ile olan uyumlu motorları sayesinde, gerek bireysel, gerekse de ticari kullanımda yaygın bir şekilde tercih edildi. 90'lı yılların unutulmazı ve vazgeçilmezi ise tabiki Taksi Şahin modelleriydi. Ülkemizde yer alan birçok insanın, zengin olsun fakir olsun, mutlaka öyle ya da böyle bir Şahin tecrübesi olmuştur diye düşünüyoruz.

Birçoğumuz tarafından LPG'li motorları ile bilinen bu araçların, bir de çok sınırlı sayıda üretilmiş dizel motorlu versiyonları yer alıyordu. Ancak o kadar sınırlı sayıda üretildi ve kullanıldı ki, birçok kişi dizel motorlu Şahin modelinden haberdar bile değildir. Hatta başlığımızın kandırmaca ya da şaka olduğunu düşünen takipçilerimiz bile olmuştur diye düşünüyoruz.

Biz de bu açıdan kendimizi şanslı hissediyoruz ve fabrika çıkışı dizel motorlu bir Şahin'e sekizsilindir takipçimiz vasıtasıyla ulaşma ve test etme şansına eriştik. İlk satın alındığında sarı renkli olarak satın alınan dizel Şahin, bu tarihinden itibaren 17 yıl boyunca taksi olarak kullanılmış. Bir diğer şansımız ise, testimizde bize araçla ilgili bilgileri aktaran Galip Abi'nin aracın ilk sahibi olması ve 17 yıl boyunca sadece kendisi tarafından kullanılarak 1.800.000km yol yapmış olması gösterilebilir. Bu km değerine ulaşan bırakın bir başka modeli, büyük ihtimalle Şahin bile yok kadar azdır.

Kısacası karşımızda hem neredeyse 2 milyon kilometrelik bir araç var, hem bulması neredeyse imkansız bir dizel motorlu Şahin var, hem de ilk sahibi bir taksicinin 17 yıllık Şahin tecrübesi ve yaşanmışlığı var. Herhalde bu tip bir şansı yakalamak Türkiye'de tektir diye düşünüyoruz. Umarız videomuzu beğenirsiniz. İyi seyirler.
DETAIL_ADS