Ford Ranger Raptor arazide ilk sürüş

Ford Ranger Raptor Türkiye’de
Ford Ranger Raptor Türkiye’de satışa sunuldu. Ford Performance tarafından her türlü arazi şartında hizmet vermesi için hazırlanan Ranger Raptor, standart bir Raptor’a göre hem görsel, hem iç mekân, hem de mekanik olarak daha farklı. Görsel fark olarak Raptor body kit dikkat çekerken (özel tamponlar, radyatör ızgarası, çıkartmalar, yan basamaklar); iç mekânda ısıtmalı spor koltuklar, Raptor imzalı direksiyon simidi, Wildtrak’ten daha farklı gösterge tablosu ilk başta fark edilen detaylar. Mekanik farklarsa daha fazla dikkat çekiyor. Wildtrak’e göre 15 mm arttırılmış iz açıklığı, 51 mm yükseltilmiş gövde (283 mm) güçlendirilmiş şasi, Fox yarış süspansiyonu, daha büyük fren diskleri, özel karter koruma öne çıkan teknik farklar.
Ranger Raptor yere 285/70 R17 BFGoodrich All-Terrain T/A KO2 lastikler ile basıyor. Otomobildeki diğer dikkat çeken noktaysa 2.0 BiTurbo motor. Bu motor makyajlı Ford Ranger Wildtrak’te de görev yapıyor. 213 HP güç ve 500 Nm tork üreten bu motor gücünü 10 ileri oranlı otomatik şanzıman üzerinden yere aktarıyor. Fabrika verilerine göre 0-100 km/h hızlanmasını 10.5 saniyede tamamlayan Ranger Raptor’ın maksimum hızı 170 km/h. Yakıt tüketim verileri ise şehiriçinde 10.6 lt/100 km, şehirdışında 8.0 lt/100 km, ortalamadaysa 8.9 lt/100 km. Otomobilin daha doğrusu pick-up’ın ağırlığıysa 2510 kg.
85 cm derinliğindeki sulardan geçen Ranger Raptor’ın yaklaşma açısı 32.5 derece, uzaklaşma açısı 27 derece, rampa açısıysa 25 derece olarak açıklanıyor.
Ranger Raptor ülkemizde 385.000 TL’lik tavsiye edilen fiyata sahip.
Aracın arazi sürüşü ve off road yetenekleri hakkında fikir sahibi olduğumuz bu video, Bolu’da MounTrain Outdoor Club ve çevresinde çekildi.
DETAIL_ADS