Hyundai Elantra 6 Detaylı İnceleme - Elantra Artıları, Eksikleri, Kronik Sorunları

#TUVSUDDExpert #Hyundai #Elantra

Önceki video : https://youtu.be/Bb1MZUxu7oA

Google Play: Araba Değer Endeksi
Apple App Store: Araba Değer Endeksi
web: https://www.arabadegerendeksi.com
TÜV SÜD D-Expert: https://www.d-expert.com.tr

Geçtiğimiz günlerde makyajlı kasasını test edip sizlerle paylaştığımız Hyundai Elantra, şimdi de makyaj öncesi haliyle, Araba Değer Endeksi ikinci el incelemesi için karşınızda.

Sevgili arkadaşlar, bu videoları değerli bulduğunuzu, verdiğiniz mesajlardan dolayı artık biliyorum ve bu beni çok mutlu ediyor. Madem ki değerli, o zaman daha fazla kişinin faydalanması için paylaşsak güzel olmaz mı? Arkadaşlarınızla, üyesi olduğunuz gruplarda gönül rahatlığıyla bu videoları paylaşabilirsiniz. Paylaşalım ki, hem daha çok kişiye bu hizmet ulaşsın hem de Mesut Abi’nize sizin desteğiniz olsun. O kadar desteği de esirgemezsiniz herhalde. Bir de abone olduktan sonra yandaki zili çaldırıp bildirimleri açarsanız gönlümün kıralı sizsiniz.

Evet, masum dileklerimizi siz majestelerine ilettikten sonra Elantra’yı anlatmaya başlayabiliriz. Elantra 6 veya üretim koduyla Elantra AD… 2016 yılında yollara çıktı ve üç yıl sonra, 2019’da makyajlandı. Makyaj o kadar ciddi değişikliklere sebep oldu ki çok kişi kasa değişti sanıyor. Makyajlı halini beğenen de var, aşırı çirkin bulan da. Ne yalan söyleyim, ben de bu halini daha ağır, oturaklı bulanlardanım, ama makyajlı Elantra da açıkçası çok dinamik bir görüntü çiziyor. Ben yine de oyumu bundan yana kullanacağım.

Elantra AD, yani altıncı nesil kasa, Güney Kore’deki Ulsan fabrikasının yanı sıra, Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Rusya, Malezya, Rusya, Hindistan, Tayvan, İran ve Cezayir’de üretiliyor. Nerdeyse üretmeyen bir tek biz kalmışız. Bize Güney Kore’den geliyor. O yüzden kalitesi yüksek.

1.4’ten 2.0’a kadar beş farklı motoru var ama bize biri benzinli biri dizel iki adet 1.6 motorla geldi. Makyaj sonrasında sadece 1.6 benzinliyle satılıyor.

Dizel motoru, 136 beygir gücü ve 300 Newtonmetrelik torkuyla sınıfının en başarılı motorlarından biri. Benzinlinin sunduğu güçse 127 beygir ama 158 Nm’lik tork seviyesi heyecan vermiyor.
Her iki motor 6 ileri manuel vitesle bulunabilirken, benzinli motorda 6 ileri tork konvertörlü, dizeldeyse 7 ileri DCT otomatik şanzıman alınabiliyor.

Amerkalılar bu Elantra’yı çok seviyor, ödül üstüne ödül veriyorlar. Özellikle güvenlik konusunda Elantra Amerikalıların haklı övgülerine mazhar oluyor. En iyi tasarım, en iyi şehir otomobili, en iyi kompakt sedan, en ekonomik araç, en çevreci otomobil gibi onlarca ödüle layık görüldü. Ama dediğim gibi, güvenlik konusunda eriştiği başarı hepsinden daha önemli. 2017 yılında Amerikan bağımsız test kuruluşu IIHS’nin gerçekleştirdiği testte Elantra, güvenlikte zirvenin de üstü olarak kabul edilen Top Safety Pick Plus seviyesini yakaladı. Bu sonuç, Elantra’nın rakipleri arasında en iyi güvenlik seviyesinde olduğunun onayı anlamına geliyor. Şu an 2020 yılında da bu unvanını sürdürüyor.

Makyaj öncesi tasarımı genellikle büyük çoğunluk tarafından beğeniliyor. Tasarımı sayesinde Elantra en çok bu kasayla satıldı. Ama ondan daha önemli bir nedense fiyat/performans, benim deyimimle fayda/maliyet açısından en iyi seçeneklerden biri olması. Makyajla birlikte dizel motor seçeneği satıştan kalkmasaydı, çok daha başarılı satış rakamlarına ulaşabilirdi.

İç mekan tasarımı göreceli bir konu, ama bana sorarsanız oldukça şık. Leon’u andıran orta konsolu fazla özgün olmasa da kararlı bir karakter çiziyor. Malzeme kalitesi konusunda da rakiplerinin çoğundan daha iyi. Elektrikli park freni gibi yeni nesil donanım konusunda eksikleri olsa da giriş seviyesinden itibaren 6 hava yastığı, yokuş kalkış desteği, far sensörü, cruise kontrol, gündüz sürüş farları gibi önemli donanımlar, standart olarak yer alıyor.

Kullanıcılar genellikle Elantra’nın sürüş konforundan memnun. Lastik sesinin içeri yansımadığı kaliteli asfaltta otomobilin sessizliği de puan topluyor. Ama yol tutuş konusunda Ford Focus, Mazda3, Opel Astra gibi daha başarılı rakipleri var. Arka koltuklarda baş mesafesi sınırda olsa da diz ve omuz mesafelerinin rahatlığı Elentra’yı öne çıkarıyor. Bagaj konusundaysa hayli geniş alan sunan rakipleri var, ama Elantra’ya bu konuda yetersiz demek doğru olmaz.

Daha fazla insanın bilgilenmesini istiyorsanız, bu videoyu paylaşın.
Beğendiyseniz beğen tuşuna basın.
Abone değilseniz aramıza katılın.
Aboneyseniz bildirimleri açmayı unutmayın.

http://www.mesutabi.com
https://www.facebook.com/otomobilinmesutabisi
https://twitter.com/OtoMesutAbi
Instagram: otomobilinmesutabisi
https://otoboni.com/otomobilinmesutabisi
DETAIL_ADS