İşte DEVRİM | İlk Yerli Oto'nun her yerini inceledik | Tek kalan orijinal Tülomsaş

TOGG tarafından üretilecek olan Yerli Otomobil geçtiğimiz günlerde görkemli bir törenle tanıtıldı. Diğer taraftan törende dikkat çeken, köşesinde mahzun mahzun duran bir başka otomobil daha vardı. 1961 yılında büyük bir özveri ile çok yüksek yerlilik oranı ile üretilen ilk yerli otomobil Devrim Arabası da törenin konukları arasında yer alıyordu. Birçok kişi kendisini görünce çok sevindi ama bir o kadar da hüzünlendi. Bundan 59 yıl önce Türkiye, kendi otomobilini üretebilmek için çok güzel bir fırsat yakalamış, ancak tam olarak bilinmeyen bir nedenle proje iptal edilmişti.

Törende yer alan Devrim ise üretilen 4 araçtan günümüze ulaşabilen tek örnek. Onun dışında bir başka Devrim yok. Geri kalanların hepsi de Replika olarak adlandırılan, bu aracı örnek alarak başkaları tarafından üretilmiş araçlar. Yani orijinal değiller. Örneğin Klasik Araç Festivali ve ODTÜ Müzesi'nde yer alan araçlar büyük ihtimalle "Devrim Arabaları" sinema filminde yer alması için yapılmış araçlar.

Yerli Otomobil tanıtım töreninde yer alan araç ise Türkiye'de tek kalan orijinal araç. Eskişehir'de yer alan Tülomsaş Müzesi'nden getirilen bu araç için farklı zamanlarda inceleme yapmak için girişimimiz olmuştu. Sizler de yüzlerce kez bize bu doğrultuda istek mesajları göndermiştiniz. Ancak gerekli izinleri bir türlü alamamıştık. Diğer taraftan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları (TCDD) bünyesinde yer alan Tülomsaş'dan izni bu sefer koparmayı başardık.

Tülomsaş Müzesi ciddi oranda ziyaretçi alan bir müze olması nedeniyle, inceleme ve video çekimi için çok kısıtlı bir zaman aralığımız vardı. Ancak ülkemiz tarihinde çok önemli bir yere sahip olan bu aracı hem kendimiz görmek, hem de sizlere tanıtmak en büyük arzumuzdu. Üstelik bir de aldığımız izin çok kötü ve kar yağışlı bir güne denk geldi. Ancak kısıtlı zamana ve bu kötü hava şartlarına rağmen, Türkiye'nin ilk yerli otomobilini detaylı bir şekilde incelemeyi başardık.

İncelememiz sırasında hem aracın yapım aşamalarından ve başına gelenelerden bahsettik, hem de içini, dışını, motorunu, bagajını ve hatta alt kısmını detaylı bir şekilde inceledik. Bu sayede, o günlerin kısıtlı şartlarında tam olarak nasıl bir otomobil tasarlanmış sizlere gösterme olanağına kavuştuk. Umarız videomuzu beğenirsiniz. İyi seyirler.

Anlatım ve Çekim: Etem Sayın
Kurgu: Burçin Sayın

Bu videolar da ilginizi çekebilir;

Cumhurbaşkanlığı eski makam araçları garajı videomuz
https://youtu.be/2wn0w0L5fw0

Süleyman Demirel'in Cumhurbaşkanlığı makam aracı ; Cadillac Fleetwood Limuzin
https://youtu.be/tBNF4hQlX04

Turgut Özal’ın Başbakanlık makam aracı ; BMW E32 750iL
https://youtu.be/Sc86dJQdFfY

Turgut Özal'ın Cumhurbaşkanlığı makam aracı ; Lincoln Town Car Limuzin
https://youtu.be/gsvF8mAH_tM
DETAIL_ADS