İşte VGT Sonuçları! | Detaylı Yakıt Tüketimi Testi | Söz VGT'nin

VGT Vakum Gücü Teknolojisi cihazını, üretici firmanın bize test amacıyla göndermesi nedeniyle, yaklaşık 1 ay önce günlük kullandığımız VW Amarok marka aracımıza, Ankara'da yer alan VGT yetkili servisinde taktırmıştık.

Testimizin esas odak noktası ise; yakıt tüketiminde vaadedilen tasarrufun olup olmayacağı yönündeydi. Ayrıca performans konusunda da artışın olacağı, özellikle düşük devirlerde bu durumun hissedileceği belirtilmişti ve bu duruma da göz atma şansımız oldu.

Yakıt tüketimi konusunda şu yolu izledik;

- Test 1: Sabah evden iş yerine sürüşü canlandırdığımız 1. testimizde; Soğuk motora sahip aracımız ile 10km'lik mesafeyi katettik. Orta düzeyde kalabalık sayılabilecek bir sabah trafiğiydi. Kimi zaman açık olan yollar, kimi zaman da yoğunluk ve trafik ışıkları nedeniyle sıkıştı. 4 gün VGT'li, 4 gün VGT'siz yaptığımız test sonunda, ortalama tüketim, ortalama hız, mesafe, sürüş süresi, dış sıcaklık ve motor sıcaklığı gibi değerlerin 4 günlük ortalamalarını aldık ve çıkan sonuçları karşılaştırdık. Sürüş şartları ise birbirlerine oldukça yakındı.
- Test 2: Şehir içi trafiğini canlandırdığımız 2. testimize; Bir noktadan sürüşe başladık ve kimi zaman akıcı, kimi zaman da oldukça sıkışık trafikte, Ankara'nın neredeyse tüm merkezlerini gezerek başlangıç noktamıza geri döndük. Toplamda 62km mesafe katettik. VGT'li ve VGT'siz yaptığımız her iki testin sonucunu da 1. testteki değişkenleri kullanarak karşılaştırdık. VGT'siz testte bir miktar daha sıkışık trafik mevcuttu.
- Test 3: Şehir dışı trafiğini canlandırdığımız 3. testimizde; Ankara Çevre Yolu'nda bir noktadan sürüşe başladık ve aynı noktanın karşı istikametine dönüş yaptık. Toplamda 40km'lik sürüş gerçekleşti. Aracın gösterge hızını 105km/s olarak belirledik ve hız sabitleyici kullanarak bu hızı korumaya gayret ettik. 1. ve 2. testteki değişkenler aynen geçerliydi. VGT'siz sürüş sırasında küçük bir yol çalışması mevcuttu. Bu durum VGT'nin lehineydi.
- Test 4: Genel tüketim hesaplama; Son testimizde sürüş yoktu. Hem VGT'li hem de VGT'siz 295'şer km'lik toplam sürüşümüzün genel yakıt tüketimini her biri için ayrı ayrı hesapladık. Yol bilgisayarından elde ettiğimiz teorik tüketim değerlerini, depodan depoya dolum yoluyla elde ettiğimiz pratik tüketim değerleriyle karşılaştırdık.

Yukarıdaki maddelerde de görüldüğü gibi, detaylı, gerçeğe yakın ve adil bir tüketim testi yapmaya gayret ettik. Ancak aynı araç ile farklı zamanlarda yapılan sürüş nedeniyle testte sapmalar da maalesef meydana geldi. Ancak genel bir bilgi verdiğini düşünüyoruz.

Sonuçları analiz etmek ve VGT'ye de söz hakkı vermek amacıyla kendilerini de Ankara'ya davet ettik. Talebimize olmulu yanıt verdiler ve firma yetkilisi Ulaş Bey ile de detaylı bir değerlendirme yaptık. Bu değerlendirmede kendisine ürün hakkında merak edilen ve konuşulan birçok şeyi sorma fırsatı bulduk.

Konuşulan konular;

VGT montajı
VGT kullanımı, performans ve tüketime etkisi
VGT test raporu
VGT'nin içinde nasıl bir şey var
VGT mucidi ve tasarımcısı
VGT konulu dava

Kendilerine davetimize olumlu yanıt verdikleri ve samimiyetleri için teşekkür ederiz. Ayrıca ürünü test edeceğimizi belirttiğimiz ilk günlerde, Facebook ve Instagram hesaplarımızda olumlu - olumsuz katkıda bulunan tüm takipçilerimize de ayrıca teşekkür ederiz.
DETAIL_ADS