Toros ve Şahin'in Amerika karşılığı | Ford Crown Victoria | İşte en ünlü polis ve taksi aracı

Sıkı takipçilerimiz yaklaşık 2 yıl önce yayınladığımız "Türkiye'nin taksisi Şahin, Amerika'nın taksisi Chevrolet Caprice Classic'e karşı" videomuzu hatırlarlar. O videomuzda, 90'lı yıllarda ülkemizde ve ABD'de yaygın olarak kullanılan 2 farklı taksi aracını karşılaştırmış, bu araçlar üzerinden, her iki ülkenin sosyo-ekonomik yapıları konusunda mesajlar vermeye çalışmıştık. Hatta bazı takipçilerimiz 90'lar için yapılan bu karşılaştırmayı tam olarak anlamamış, "Türkiye'de Şahin taksi mi kaldı?" gibi ilginç yorumlar yazmışlardı. Ayrıca bu yorumun dışında bir de; "Amerika'nın taksisi olarak Ford Crown Victoria modeli seçilmeliydi" diye yorum yapan takipçilerimiz olmuştu.

Aslında aynı dönemlerde Chevrolet Caprice Classic de taksi olarak ciddi bir şekilde kullanılmıştı. Ancak Crown Victoria'nın çok daha fazla sayıda ve yaygın bir şekilde kullanıldığı konusunda haklıydılar. Tabi biz o zaman için elimizin altından Caprice Classic modeli olduğu için, biz de bu ilginç asimetrik sosyo-ekonomik karşılaştırmada o aracı kullanmayı tercih etmiştik. Crown Victoria ise kesinlikle daha uygun bir araçtı. Ama bu tip fikirlerin içinde yer alan araçları ülkemizde bulmak gerçekten de hiç mi hiç kolay değil ve bu nedenle de o zaman için doğru bir seçim yapmıştık diye düşünüyoruz.

Diğer taraftan aradan geçen süreçte; "Bir Crown Victoria araç bulsak da onunla da farklı bir video çeksek" diye sürekli içimizden geçmedi değil. Tabi bir şeyi çok isterseniz olurmuş derler ve nihayet oldu da. Takipçilerimizden Berat, sahibi olduğu 1997 model Ford Crown Victoria'yı bize sundu ve bir video çekip çekemeyeceğimizi sordu. Tabi biz de durur muyuz, bu fırsatı kaçırmadık ve videomuzu da çektik.

Bu arada ilk videomuzdan farklı olarak bir araç getirip karşılaştırma yapmadık. Ancak karşılaştırmalı görsel ve videolara sık sık videomuzda yer verdik ve konuyu destekledik. Testimiz sırasında, hem çok merak edilen bu aracın tüm detaylarını sizlere anlattık, hem de araç sahibinden hikayesini dinledik. Tabi geleneksel Amerikan V8 motorun sesini de size gerek içinden, gerekse de dışından ara ara dinletmeyi unutmadık. Umarız videomuzu beğenirsiniz, iyi seyirler.
DETAIL_ADS