Üst Sınıf Sedan mı, Alt Sınıf SUV mu? Fiyat/Performansta Hangisi Daha Mantıklı?

#SedanmıSUVmu #Karşılaştırma #HangiAraba

Arkadaşlar, bugün sizin için çok özel bir karşılaştırma yapacağım. Eminim bu karşılaştırmayı izledikten sonra sizden daha çok istek gelecek. Belki kendimi riske atıyorum ama yapacağım. İşte ilk karşılaştırmamız: D sedan mı, C SUV mi?

Sedan otomobil tercih edenlere sorduğumuzda, tercih nedenlerinin ilk sebebi olarak geniş bagajı gerekçe gösterirler. Ama pek çok kişi de özellikle erkekler, sedanları prestijli bir statü sembolü olarak görür.

Peki, bugün sadece ülkemizde değil, dünyanın hemen her ülkesinde sürekli pazar payını yükselten SUV araçlar bu söylediğimiz konularda sedandan geri kalır mı? Daha doğrusu, sedan kasa otomobillere ilgi her geçen gün azalırken, SUV neden yükselen trend oldu? Şimdi her açıdan bu iki kasa tipini karşılaştıralım ve sonrasında D segmenti bir sedan almak mı, yoksa bir C-SUV almak mı daha mantıklı, ona bakalım.

Ne zamandır söylüyorum, bazı videoların içinde yeri geldikçe değiniyorum, sedan otomobiller kullanım, esneklik, pratiklik açısından SUV’lerin çok gerisinde. Sedanları tercih etme sebeplerimizin başında madem ki bagaj var, bagajın sadece hacmi değil, kullanışlılığı da bizim için önemli olmalı. Yalnızca hacmi önemsiyor olsak, pikaplar çok daha fazla alan sunmuyor mu veya gidip bir camlı van neden almıyoruz?

Şimdi bu iki aracın bagaj özelliklerini karşılaştıralım, buyrun. Biri D-Sedan pazarının kıralı VW Passat, diğeri en çok tercih edilen C-SUV modellerden biri olan Kia Sportage. Passat’ın sunduğu bagaj alanı 586 litre, epeyce geniş. Sprotage’ın bagajıysa 480 litre. O da az değil ama Passat, Sportage’e göre 106 litre daha geniş bir bagaja sahip. Bu konuda avantajlı görünüyor, ama nasıl?

Yapısı gereği, sedan otomobillerin bagajı yatay olarak derin ama dikey olarak sığdır. Eğer yüksek eşyalarınız yoksa sedan bagajına daha çok eşya sığdırabilirsiniz, ama ya yüksek eşya çıktığında? Onu da yatırarak koyarız diyenleriniz çıkar da mesela turşu bidonunu da yatırabilir misiniz? Veya orta büyüklükte bir masayı yatırsanız da kaldırsanız da sedan aracın bagajına sığdıramazsınız, ama bir SUV’nin bagajında rahatlıkla taşırsınız. Hatta şahsen ben, bulaşık makinesi taşımışlığım var. Arka koltukları yatırarak buzdolabı, derin dondurucu taşıyanları da az görmedik.

Daha fazla insanın bilgilenmesini istiyorsanız, bu videoyu paylaşın.
Beğendiyseniz beğen tuşuna basın.
Abone değilseniz aramıza katılın.
Aboneyseniz bildirimleri açmayı unutmayın.

http://www.mesutabi.com
https://www.facebook.com/otomobilinmesutabisi
https://twitter.com/OtoMesutAbi
Instagram: otomobilinmesutabisi
https://otoboni.com/otomobilinmesutabisi
DETAIL_ADS