Volkswagen Polo Mk6 Detaylı İnceleme - Polo'nun Artıları, Eksikleri, Kronik Sorunları

Mesut Abi'ye otomobille ilgili tüm sorularınızı sadece http://www.mesutabi.com/destek adresinden gönderebilirsiniz.

Daha fazla insanın bilgilenmesini istiyorsanız, bu videoyu paylaşın.
Beğendiyseniz beğen tuşuna basın.
Abone değilseniz aramıza katılın.
Aboneyseniz bildirimleri açmayı unutmayın.

Bir başka popüler otomobil ve Türkiye’de bir benzerini daha bulamayacağınız yeni bir ikinci el değerlendirmesi. Polo Mk6 Detaylı İnceleme - Polo'nun Artıları, Eksikleri, Kronik Sorunları

Arkadaşlar, gördüğüm kadarıyla bu projeyi yararlı görmeyen yok gibi. Madem yararlı buluyorsunuz, o zaman eşinizle dostunuzla, üyesi olduğunuz gruplarla gönül rahatlığıyla bu videoları paylaşabilirsiniz diye düşünüyorum. Yanlış mı düşünüyorum? Paylaşın ki, hem daha çok kişiye bu hizmet ulaşsın hem de Mesut Abi’nize katkınız olsun. O kadarını hak etmiyor muyuz? Abone olduktan sonra zili çaldırıp bildirimleri de açarsanız sizden kıralı yok arkadaşlar.

Evet, bugünkü konuğumuz Polo, piyasaya çıktığı ilk günden bu yana Türkiye’nin en çok tercih ettiği B-HB modellerden biri, özellikle de 1995 model ve sonrasında. Polo’ya ilgi zaman zaman öyle noktaya geldi ki, Volkswagen için adeta süper kahraman oldu. Hatta küçük bir HB olmasına rağmen bazı yıllar, sedan ağabeyi Jetta’yı ve büyük abi Passat’ı da geride bırakarak Alman markanın en çok satan modeli olabildi.

Bu son kasa, yani Mk6, 2017 yılında piyasaya çıktı. 3 yıldır B-HB sınıfının en çok satan üç modelinden biri. Ama diğer iki rakibi Clio ve i20 yerli üretim olduğu için sınıfında en çok satan ithal otomobil Polo.

Polo Mk6, farklı güç seçenekleri sunan, üç silindirli, atmosferik ve turbo destekli 1.0 benzinli ve 1.6 TDI dizel motorla satılıyor. Atmosferik 1.0 motorun gücü 75, turbo versiyon 1.0 TSI’ysa 95 beygir. Trendline paketiyle sunulan 1.6 dizel motor 80 beygir güç sunarken, Comfortline ve Highline seviyelerinde güç 95 beygire çıkıyor. Tüm güç seçeneklerinde manuel vites var ve 5 kademeye sahip. DSG otomatik seçeneğiyse her ikisi de 95 beygir güç sunan 1.0 TSI benzinli ve 1.6 TDI dizel Comfortline ve Highline paketlerinde mevcut.

Mk6 Polo bir önceki kasaya göre her açıdan büyümüş ve gelişmiş bir otomobil; Mesela ölçülerinde. Selefine göre uzunlukta 81, genişlikte 69, yükseklikte 8, aks mesafesinde 78 mm büyük. Bu daha geniş bir iç mekan ve bagaj alanı demek. O da sayılara yansıyor zaten. Bir öncekinde 280 litre olan bagaj hacmi bunda 75 litre artarak 355 litreye çıktı ve Polo, sınıfında en geniş bagaj alanına sahip oldu. Üstelik bu artışlar aracın ağırlığını artırmadan gerçekleşti. Fakat benzer bir artış aracın fiyatında da görüldüğü için Polo Mk6 selefi kadar satış performansı gösteremiyor.

Polo’nun en büyük artısı, ikinci elde neredeyse hiç değer kaybetmemesi ve ilana konulduktan birkaç gün sonra değerinde satılması. Ciddi bir kayıp yaşamayacağını bilen tüketici, sıfır fiyatına çok takılmadan, nasıl olsa satarken paramı geri alacağım diye gözünü karartıp alıyor. İşin sonunda pişman olacağı bir kayıp da yaşamıyor. O zaman, tekrar tekrar model büyüterek Polo almaya devam ediyor. Bu aslında Volkswagen’in hemen hemen tüm modelleri için geçerli. Alman üreticinin en büyük kozu da bu.

Ama Polo için tek artısı, değerini koruması dersek haksızlık ederiz. Tıpkı ağabeyi Golf gibi o da konfor ve malzeme kalitesi konusunda kendi sınıfının başrol oyuncusu. Özellikle hanım kullanıcıların Polo’ya ilgisi tam da bu yüzden. Boyutlarının büyümesi Polo’yu sınıfının en geniş otomobillerinden biri yaptı ve segmentinin en sessiz arabalarından biri olmaya devam ediyor. Uzun yol için ideal bir küçük sınıf otomobil.

Güvenlik konusunu önemseyen ve Polo’nun güvenli bir otomobil olduğunu düşünerek alanlar da az değil. Bu konuda haksız da sayılmazlar. 2017 yılında girdiği ve 5 yıldızla çıktığı Euro NCAP testlerinden topladığı puanlar, son üç yılda test edilen tüm rakiplerinden fazla. Buna premium kuzeni Audi A1’de dahil. Ama ne yazık ki diğer tüm rakipleri gibi Polo’da Türkiye’ye standart ekipman olarak testlere katıldığı güvenlik donanımlarıyla gelmiyor.

Özellikle hanım kullanıcıların Polo’yu tercih etme sebeplerinden biri de, alırım, bana sorun çıkartmaz, satana kadar kafam rahat olur düşüncesi. Nispeten bu düşünce haksız da sayılmaz. Ama dediğim gibi nispeten. Çünkü Polo’nun da her otomobil gibi sorun çıkarma potansiyeli var maalesef. Tabii en büyük sorun potansiyeline sahip yanıysa hepimizin artık ezbere bildiği DSG şanzıman. DSG’nin ne gibi sorunlara neden olduğuna, nasıl bir masraf çıkardığına diğer VW grup otomobilleri anlatırken geniş geniş değindik. O yüzden bir kere daha tekrara düşmeyelim. Merak edenler, ikinci el inceleme vidoalarımızı sol omzumun üstündeki “i” harfine tıklayarak veya kanalımızdaki Araba Değer Endeksi İkinci El İnceleme başlıklı oynatma listesine girerek izleyebilir...

http://www.mesutabi.com
https://www.facebook.com/otomobilinmesutabisi
https://twitter.com/OtoMesutAbi
Instagram: otomobilinmesutabisi
https://otoboni.com/otomobilinmesutabisi
DETAIL_ADS