Yerli Otomobil Tanıtıldı | Sedan kasa da var | Adı ve motor seçenekleri de açıklandı

Yaklaşık 8 yıldır hakkında konuşulan, ha bugün ha yarın tanıtılacak diye merakla beklenen yerli otomobil tanıtıldı. Geçtiğimiz hafta hakkında çeşitli açıklamalar yapılan aracın tasarımının İtalyan Pininfarina tarafından gerçekleştirildiğini ve bazı detaylarını bir önceki yerli oto konulu yazımızda açıklamıştık.

2017 yılında kurulan ve Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell Grubu, Zorlu Holding'in bir araya gelmesi ile oluşturulan TOGG yani Türkiye’nin Otomobili Projesi Ortak Girişim Grubu tarafından üstlenilen yerli oto projesinin ilk somut prototibi, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Gebze Teknoloji Merkezi'nde tanıtıldı.

C Segmenti bir SUV/Crossover kasaya sahip olan Yerli Oto, daha önceden de belirttiğimiz gibi İtalyan Pininfarina tarafından tasarlandı. Aslında bu tasarım daha önceden firmanın tanıttığı çıkardığı K350 konseptinden ve yine Pininfarina'nın Vietnam firmasına tasarladığı modelden esinlenilmiş. Ön panjur yapısı, A, B ve C sütunları ve arka tasarım belirgin bir şekilde Pininfarina'nın bu tasarımlarından çıktığı belli oluyor. Zaten bu konuda daha önceden de öngörüde bulunmuştuk.

Aracın içinde de aynı benzerlik devam ediyor. Ancak şunu da belirtmekte fayda var. Tanıtılan yerli oto sonuçta bir prototip ve daha bazı şeylerin değişebileceğini, ayrıca da sadeleşebileceğini söylemek fazlası ile mümkün. Ancak %90 oranında karşımızda uygulanacak tasarım duruyor denilebilir.

Tam elektrikli olarak tasarlanan araçta ,2 farklı çekiş sistemi sunuluyor. 4x2 önden çekiş ve 4x4 çekiş seçenekleri mevcut. 4x2 versiyonda elektrik motoru önde yer alıyor. Güç ve pil seçenekleri ise şu şekilde;

Giriş Seviyesi: 4x2 önden çekiş, 200ps güç, 300km menzil
Üst seviye: 4x4 çekiş, , 410ps güç, 500km menzil

Bursa'da TOGG tarafından tamamen yeni bir tesis olarak kurulacak olan yerli oto fabrikası, 22 Milyar TL değerinden bir yatırım olacak ve devlet yatırım desteği verecek. Yatırım süresi ise 13 yıl olarak belirlendi. 4323 kişinin istihdam edeceği tesiste, 300 nitelikli personel yer alacak. 5 farklı modelden yılda 175.000 adet yerli otomobil üretilecek.

TOGG'a uygulanacak teşvikler

Yüzde 100 vergi indirimi
Gümrük Vergisi muafiyeti
KDV istisnası
Azami tutar sınırı olmaksızın 10 yıllık sigorta primi işveren hissesi desteği,
10 yıllık Gelir Vergisi stopajı desteği
Azami 360 milyon liralık nitelikli personel desteği
Faiz ve kar payı desteği
Yatırım yeri tahsisi

Üretilen araçların 30.000 adedinde ise devlet alım garantisi yer alıyor. Bu araçlar, DMO tarafından 31.Aralık.2035 tarihine kadar satın alınacak. 2022 yılından üretime başalanacağı düşünülürse, DMO'ya 2035 yılı da dahil, yılda ortalama 2.300 yerli oto teslimatı yapılacak.
DETAIL_ADS